این آگهی رو ببینید:

                                          
یکی از ده ها آگهی قدیمی که از آرشیو مجلات قدیمی به فضای مجازی راه پیدا کرده و دیده میشود.  جدا از تاریخ و مبلغ ناچیز پیشنهادی در این آگهی که در خیلیها و مقایسه با هزینه های امروز ، آه از سینه بیرون میکشد، نکاتی قابل توجه را بیان میکنیم.
  - در این قبیل آگهی ها هزینه شام وشیرینی ومیوه به عهده داماد بود.
 - این آگهی ها اغلب در فصول سرد سال و بی رونقی باغها بود.
 - عمده مرفهین در هتلها و باغهای زیبا عروسی میگرفتند و طبقه متوسط و پائینتر بسته به استطاعت و نوع عروسی و نوع میهمانها و سنتها در باغهای شخصی و معدود تالارهای داخل تهران وبسیاری در خودِ چلوکبابی ها ورستورانها و منازلشان عروسی را برگزار میکردند.
 - این آگهی ها به رواج تشریفات و تجملات در عروسیها بیشتر دامن میزد خصوصا که با چشم وهم چشمی های رایج بین مردم عجین شده بود.
 - پشتِ این آگهی ها سرمایه گزاران و اسپانسرهایی وجود داشتند که ضوابط خاص خودشان را دیکته میکردند(از جمله بی حجاب بودن عروس و مهمانهاو...). 
 در آنزمان در مقایسه با دستمزد روزانه یک کارگرعادی(55ریال) یک کارگر صنعت نفت(120ریال) ویزیت یک پزشک عمومی(65ریال) یک ناهار دیزی کامل(20ریال)و.... ، 
 هزینه پیشنهادی در این آگهی ها قابل توجه بوده است و صد البته با تورم و بی ثباتی قیمتها در این زمانه قابل قیاس نیست. سخت شدن ازدواج ها و هزینه اجاره مسکن و بیکاری و تورم حال درستی برای جوانان باقی نمیگذارد و دیدن این قبیل آگهی های قدیمی فقط حسرتشان را بیشتر میکند.
 بهانه این نوشتار جوابی بود به چند دوست خودم که این عکسهای قدیمی را نشانم داده و به شکلی نوستالژیک یاد قدیم میکردند.
            م.ر.ندیم پور                h545