پارک شهر parkeshahr

سایت فرهنگی ، ادبی،اجتماعی ................ "روزمره گی آفت است. سعی کنیم هر روز یک کلمه جدید بیاموزیم."

۳ مطلب در تیر ۱۳۹۵ ثبت شده است

مقایسه بی حاصل

این آگهی رو ببینید:

                                          
یکی از ده ها آگهی قدیمی که از آرشیو مجلات قدیمی به فضای مجازی راه پیدا کرده و دیده میشود.  جدا از تاریخ و مبلغ ناچیز پیشنهادی در این آگهی که در خیلیها و مقایسه با هزینه های امروز ، آه از سینه بیرون میکشد، نکاتی قابل توجه را بیان میکنیم.
  - در این قبیل آگهی ها هزینه شام وشیرینی ومیوه به عهده داماد بود.
 - این آگهی ها اغلب در فصول سرد سال و بی رونقی باغها بود.
 - عمده مرفهین در هتلها و باغهای زیبا عروسی میگرفتند و طبقه متوسط و پائینتر بسته به استطاعت و نوع عروسی و نوع میهمانها و سنتها در باغهای شخصی و معدود تالارهای داخل تهران وبسیاری در خودِ چلوکبابی ها ورستورانها و منازلشان عروسی را برگزار میکردند.
 - این آگهی ها به رواج تشریفات و تجملات در عروسیها بیشتر دامن میزد خصوصا که با چشم وهم چشمی های رایج بین مردم عجین شده بود.
 - پشتِ این آگهی ها سرمایه گزاران و اسپانسرهایی وجود داشتند که ضوابط خاص خودشان را دیکته میکردند(از جمله بی حجاب بودن عروس و مهمانهاو...). 
 در آنزمان در مقایسه با دستمزد روزانه یک کارگرعادی(55ریال) یک کارگر صنعت نفت(120ریال) ویزیت یک پزشک عمومی(65ریال) یک ناهار دیزی کامل(20ریال)و.... ، 
 هزینه پیشنهادی در این آگهی ها قابل توجه بوده است و صد البته با تورم و بی ثباتی قیمتها در این زمانه قابل قیاس نیست. سخت شدن ازدواج ها و هزینه اجاره مسکن و بیکاری و تورم حال درستی برای جوانان باقی نمیگذارد و دیدن این قبیل آگهی های قدیمی فقط حسرتشان را بیشتر میکند.
 بهانه این نوشتار جوابی بود به چند دوست خودم که این عکسهای قدیمی را نشانم داده و به شکلی نوستالژیک یاد قدیم میکردند.
            م.ر.ندیم پور                h545
۱۶ تیر ۹۵ ، ۱۸:۴۰ ۵ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
محمد رضا ندیم پور

حکایتِ مُنجم و دار !

 منجمی را بر دار می آویختند. 

 به او گفتند: چنین چیزی در طالع خود دیده بودی؟

 گفت: بلندی در طالع خود دیده بودم . اما نمی دانستم که بلندیِ  دار است!

۱۲ تیر ۹۵ ، ۰۲:۳۱ ۶ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
محمد رضا ندیم پور

"جمعیت امام علی ع" و کودکان نیازمند

ابتدا شهادت مولا علی علیه السلام را تسلیت میگوییم


معرفی یک خیریه و امداددانشجویی-مردمی به نام : جمعیت امام علی ع 

این جمعیتِ داوطلبِ دانشجویی و امدادرسان و خیر از زمان تاسیس(1378) تاکنون بسیاری از کودکان آسیب پذیر  و نیازمند و در معرض خطر و نیز زنان سرپرست خانوار و در معرض خطر را تحت پوششِ آموزشی ورفع نیازهای معیشتی و حمایتی در برابر آسیب های اجتماعی قرار داده است. مددکاران این جمعیت اغلب داوطلب بوده وکارهای بزرگی در ترویج فرهنگ امداد و تکریم کودکان و زنان بی سرپرست و در معرض خطر گرسنگی ، اعتیاد، بیماری ، بدرفتاری و خشونت و انحطاط اخلاقی ، انجام داده اند.

برای آشنایی با فعالیتهای این نهاد مردمی شما را دعوت میکنم از لینک زیر استفاده کنید و چنانچه مایل بودید کمک های نقدی وغیر نقدی یا فعالیت در گروه یا مشاوره وامداد یا جذب حمایت ارگانهای صاحب امکانات را به سوی این جمعیت هدایت کنید و نیز با اطلاع رسانی به شکلی که صلاح میدانید، یاریگر باشید :   www.sosapoverty.org


این ایام وبخصوص شبهای قدر فرصت خوبی برای ابراز محبت به کودکان نیازمند این مرز و بوم است. بیائید یاریگر باشیم و یا بقول وشعار این جمعیت، مانند مولایمان کوچه گردان عاشق باشیم و با ارسال  کمکها و نذورات وهدایا و یا کمکهای قدمی و قلمی ، سهمی در ارتقائ سلامت و معیشت و آموزش این کودکان بر عهده گیریم. یاعلی. 

۰۴ تیر ۹۵ ، ۰۵:۲۹ ۳ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
محمد رضا ندیم پور