متاسفانه با جان باختن حدود۴۶۴ نفر از حجاج ایرانی در حادثه غم بار منا در حج امسال براثر بی کفایتی رژیم جدید آل. سعود ٫  میهن مان در سوگ نشست.

                          مسیر حادثه منا 

آنچه داغ این ضایعه را غم بار تر میکند  ٫  همراه شدن بعضی هموطنانمان با موج مغرضانه به راه افتاده در فضاهای مجازی  و محافل عمومی علیه سفر معنوی حج است. !

اما دلایلی  که برای مواضعشان در این موج ضد حج ٫ مطرح میکنند ٫ مارا برآن داشت تا چند سطری در جوابشان بنویسیم. دلایلی چون : اگر حج نرویم و به جای این سفر پولش را خرج فقرا کنیم بهتر است . .. یا آنها با همین پولها عیله ما اقدام میکنند ... یا ما با تحریم حج ضربه بزرگی به اقتصاد آنها خواهیم زد... اما،

آنچه در این میان فراموش شده ٫ انصاف است.  به جای اینکه فریاد بر سر قاتل بکشند ٫ بر سر مقتول فریاد میکشند و انتقاد میکنند.!  به جای ابراز انزجار از مسببین این حوادث ٫ از سفر معنوی حج انتقاد میکنند و اغلب به علت ناآگاهی و فهم غلط با موج به راه افتاده همراه میشوند.  آیا واقعا مردم ما فقط در سفر حج ٫ پولهایشان و ارز کشور را به گلوی بیگانگان میریزند؟

نگاهی گذرا به آمارهای آژانسهای گردشگری ٫  واقعیتی تکان دهنده از سفرهای تفریحی ایرانیان به نقاطی چون دبی ٫ ارمنستان ٫ ترکیه  ٫ تایلند ٫ قبرس ٫ چین ٫ مالزی ٫ لبنان ... را ارایه میدهد ٫ که  (حتی در اوج  تحریمها)  سالیانه 4/7 میلیون نفر به آن نقاط سفرمیکنند و مقادیر بسیار بالایی ارز از کشور خارج شده و به جیب بیگانگان میریزند .آنهم کشورهایی که در تحریمها علیه ایران شرکت دارند.

حال ٫ آیا کسی هست که به آنها بگوید چرا به جای سفر های پرهزینه و خرید سوغاتی و گرفتن عروسیهای مسرفانه در ترکیه و ارمنستان ٫ خرید لوازم آرایش گرانقیمت و هزینه گزاف نگهداری انواع حیوانات خانگی ٫ خرید پی در پی ویلا در داخل و خارج کشور .... فقط بخشی از پول آن را صرف نیاز مندان و بیماران و تهیه جهیزیه و اشتغال جوانان و هموطنانتان نمی کنید؟؟؟ آیا کسی جرات دارد اینها را بگوید؟ 

جالب است به چند نفر از اینها که با قیافه فیلسوفانه رهنمود تحریم حج را میدهند٫  گفتم: حضرت آقا ! سرکارخانم! شما که میفرمایید حج واقعی همینجاست و باید پولش را صرف نیازمندان کرد ٫ آیا شما ٫ بله خود شما ، حاضری به جای این ماشین ۳۵۰ میلیونی ٫ یک ماشین درحد ۱۰۰ میلیونی سوار شوی و باقی پولش  را خرج بیماران و نیازمندان کنی؟ یا به جای همین گوشی موبایل ۲میلیونی ٫ که با آن انواع رهنمودهای اینچنینی را نشر میدهی ٫ یک گوشی ۱ میلیونی دست بگیری و پولش را خرج لوازم تحریر ۵۵ دانش آموز محروم کنی؟؟ آیا حاضری فقط  یکی از سفرهای نوروزی خود را لغو کنی و هزینه اش را بادست خودت در یک آسایشگاه کودکان سرطانی خرج کنی و لبخندی به لبانشان بیاوری که هم کاری خداپسندانه و هم انسانی است ؟  و خلاصه آیا حاضری بخش کوچکی از بدهی یک مقروض آبرومند را بپردازی و آبروی یک هموطنت را بخری؟....

در جوابم آنچنان با بی انصافی جوابهای صد تا یه غازدادند ٫ از جمله اینکه وظیفه دولت است و اینهمه مالیات و...  و یک سری جوابهایی که از  نوشتنشان معذورم.!  

حال ازدید اینها ٫ کسی که سالیان سال در انتظار سفر حج واجب بوده  و اکنون  میانسالی راهم رد کرده ودیگر فرصتی برای عقب انداختن آن ندارد ٫  حتی اگر پولدار هم باشد باید هزینه همین یک سفرش را هم ٫ طبق فرمایش اینها صرف نیازمندان کند و از آن بگذرد.  درضمن بحث با یکی از همین منتقدان گفتم:  به گفته خودتان شما ماهانه ۹۰هزارتومان هزینه سیگارتان است٫  پس بیایید ضمن ترک سیگار که هم جانتان را تهدید میکند و  نیز پولتان را دود میکند و جیب خارجی ها را پر میکند ٫ پولش را برای حمایت از بیماران بدهید و حق انساندوستی را درموردشان ادا کنید! که ایشان هم گفتند:این یک مسئله شخصی است،با آن قاطی نکن!...

مجموعا قضاوت غیر منصفانه این قبیل افراد،نتیجه القائات یک عده خاص است که همیشه و در همه حال نق میزنند و  از همه کس طلبکارند و زمانی که پای امتحان در مورد خودشان به میان می آید، کاملا جا زده و فرا فکنی میکنند.

با اغلب منتقدان که صحبت میکنیم و با استدلال آنها را به مسیر اعتدال و انصاف دعوت میکنیم، می بینیم کم کم وقوف پیدا کرده و آنوقت گفتارشان را اصلاح میکنند.

کاش قبل از اینکه بر موج احساسات تفرقه افکن سوار شویم، کمی تعقل کنیم و اجازه ندهیم موجهای بعدی اختیار را از ما سلب کند، بلکه هر کدام از ما یک موج شکن شویم .  موج شکن!   

                                            موج شکن                  

               م.ر.ندیم پور                     h343